Skip links

Montessori Mobilya Nedir?

Montessori mobilyalar son dönemlerde çocuk odası tasarımlarında öne çıkan ürünleri oluşturuyor. Yapılan bu dekorasyon adını felsefesinden alıyor. Anlayışı tamamen çocuklara yönelik olan bu stil doğumdan itibaren 18 yaşına kadar kullanılabilir. Özellikle 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişiminde de yararları bulunan bu stille çocuk kendisini daha özgür ve bağımsız hisseder.

Montessori mobilyaların tasarımlarını anlayabilmek için bu stilin ne demek olduğunu anlamak doğru olacaktır. Bu sayede özel tasarım yatak odası yapılmak istendiğinde daha bilinçli tercihte bulunmuş olunur.

Montessori Ne Demek?

Montessori İtalyan’ın ilk kadın doktorudur. Doktor çocuklarla ilgili yaptığı araştırmalar neticesinde onların kendilerini bağımsız ve özgür hissettiklerinde kendilerini psikolojik olarak daha rahat hissettiklerini bulmuştu. Bu teoriye göre çocuklar öğrenmeye yatkın bir varlıktır ve küçük yaşta çocuğa verilen eğitim ne kadar kaliteli ve özgür olursa çocuk gelişimini o şekilde sağlıklı tamamlayabiliyor. Bu teoriye göre çocuğun kendi odasının da özgür olması gerekiyor. Montessori yatak odasında her şey çocuğun gelişimine ve bağımsızlığına vurgu yapmak adına tasarlanmıştır.

Leave a comment