Skip links

Patchwork (Kırkyama) Halı Modelleri

Patchwork halı modellerine değinmeden önce dilerseniz bilmeyenler için tam olarak bir tarifini yapalım. Acaba Patchwork ne demek?

Patchwork Halı Nedir?

Bundan yüzyıllar önce insanlar küçük parça olan kumaşları değerlendirmek maksadıyla kumaşları birleştirip büyük bir kumaş oluşturmuş ortaya çıkan ise güzel bir tasarım olmuş bu tasarım ise zamanla birlikte sanata çevrilmiştir. Şu anki ismine de Patchwork denilmiştir. Aslında o zamanki adına da kırkyama deniliyormuş.  Şu an ise kırkyama tüm bu işlemlerin tekniğine verilen isimdir. Patchwork İngilizce bir kelimedir be “Patch” yama “work” iş kelimesinin birleşmesidir. Şu an ise biz bu atalarımızdan miras olan emeği İngiliz ismiyle benimsemeye çalışıyoruz.

İşte bu doğrultuda atalarımızın bize bıraktığı bu eşsiz sanat son yüzyıla kadar geliştirilerek taşınmış durumda bugün evlerde modernliğin göstergesi olarak adlandırılan ve neredeyse tüm eşyaya uyum sağlayan Patchwork halı modelleri hayatı en güzel şekilde renklendirdiği şeklinde de görülüyor. Bu yazımızda sizlere Patchwork halı modelleri hakkında bilgi vermek istedik. 2022 halı modelleri arasında en çok tutulan desenler arasına giren Patchworklarda renkler genellikle cıvıl cıvıl tercih ediliyor. Oturduğunuz mekanı hem ferah hem de şık gösteren bu desenler aynı zamanda da gözlerinizi yormayan bir yapıya sahiptirler. Patchwork halı fiyatları bin liradan başlayarak beş bin liraya kadar uzanmaktadır, ancak piyasadaki Patchwork halılar orijinal değil makineler kullanılarak üretilmişlerdir.

Leave a comment