Skip links

Oturma Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oturma odası, evimizin en çok zaman geçirdiğimiz köşelerinden biridir. Yakınlarımızla birlikte vakit geçirip anı biriktirdiğimiz özel bir mekân olan oturma odasını dekore ederken kişisel zevklerimiz bize yardımcı olur. Fakat bu özel mekânı daha işlevsel hale getirip, bir yandan da estetik bir görünüm elde etmek için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Şimdi, oturma odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktaları daha detaylı inceleyeceğiz.

Mobilyaların Oda ile Uyumu

Bir odaya girildiğinde ilk gözümüze çarpan unsur mobilyalar olur. Oturma odasının merkezinde de kanepeler vardır. Oturma odanızı donatırken, kanepe ya da koltuk önemli bir seçimdir. Zamanınızın büyük çoğunluğunu burada geçireceğinizi ve misafirleriniz geldiğinde onları burada ağırlayacağınız gerçeğini aklınızda tutun. Sehpalar da koltuk takımı kadar göze çarpmasa bile, oturma odasındaki en gerekli mobilyalardan biridir. Sehpa seçerken en çok dikkat edilmesi gereken nokta sehpanın işlevselliğidir. Oturma odasının geri kalanıyla olan uyumu sağlayabilmek için, sehpa seçimi büyük önem arz eder. Sehpa bütün odayı doldurabileceği gibi, koltuğun yanında az yer kaplayan pratik bir mobilya olarak da kalabilir.

3d rendering loft luxury living room with shelf near dining table
Bu modern salon dekorasyonu, zarif aydınlatma elemanları ve sıcak renk paleti ile sofistike bir atmosfer sunuyor. Ahşap detaylar ve konforlu mobilyalar, mekâna hem şıklık hem de fonksiyonellik katıyor.

Renk Tercihleri

Eğer oturma odası dekorasyonunuzda estetik önemli bir yer tutuyorsa, renk tercihleri en çok özen göstermeniz gereken noktalardan biridir. Odanın duvarlarının, mobilyaların, perdenin ve halının renk açısından tutarlı olması gerekir. Herhangi bir odanın dekorasyonunu yaparken, altıdan fazla renk kullanmamalısınız. Bu altı renkten üçünün aynı renk ailesinden olması, daha estetik bir görüntü ortaya çıkarır. Fakat çok fazla rengi aynı anda kullanmamaya dikkat edin. Çok fazla rengin bir arada kullanımı karmaşa yaratabilir.

Aydınlatma

Otorma odasında Işıklandırmaya örnek bir dekorasyon görseli. Tv Ünitesinde ışıklandırma açıları çok önemlidir. Işık açıları özellikle belirli açılardan gelmeli ve derecesi ayarlanabilmelidir.

Salonun atmosferini belirleyen en önemli unsurlardan biri ışıktır. Odanızın ışık alış açısı ve miktarı, odanın nasıl aydınlatılacağı konusunda size yol gösterecektir. Doğal ışık konusunda dekorasyon açısında yapabileceğiniz pek bir şey olmasa bile, yapay ışıklandırmayı hem dekoratif hem de ihtiyaca yönelik bir öğe olarak kullanabilirsiniz.

Asma lambalar

Okuma lambası

LED ışıklar

kullanabileceğiniz aydınlatma araçlarından bazıları. Bu araçların bir uyum içinde kullanılması, dekorasyonun estetiği açısından çok önemli. Çok fazla ışık kaynağının bir arada kullanılması görüntü kirliliğine sebep olabilir.

Televizyon Ünitesi

tv unitesi 5

Televizyon, genellikle bir oturma odasının odak noktasıdır. Koltuk takımına yer belirlerken, öncelikle televizyona olan açısı göz önüne alınır. Bu yüzden, oturma odası dekorasyonu için televizyon ünitesinin odak noktamız olmalıdır.

Televizyon ünitesini boş bir duvara yerleştirebilirsiniz. Ya da özel olarak tasarlayabileceğiz oturma odası dekorasyonunuz uyumlu bir Tv ünitesi tasarlatabilirsiniz.

Not: Direkt pencerenin karşısına yerleştirmemeye özen gösterin, çünkü yansımadan dolayı görüntü kalitesi düşecektir.Odanın geri kalanıyla uyumun yakalanması için, ünite için de benzer bir tarz tercih edilmelidir.

Aksesuarlar

hollywoodevdekorasyon

Aksesuarları, odanızı kişiselleştirmeniz için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Aksesuar olarak seçtiğiniz objeler sayesinde odaya kendi yorumunuzu katarsınız. Örneğin çizgi film figürleri, biblolar, hediyelik eşyalar, mumlar, posterler oturma odanızı kişiselleştirmenizde oldukça büyük katkı sağlarlar. Bu küçük ama etkili dokunuşlar, oturma odanızın bir ruhunun olduğunu gösterir. Bu aksesuarları seçerken kendi zevklerinizi ön planda tutmalısınız, ancak odanın genel renk skalasını ve stilini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca fazla karmaşık ve uyumsuz aksesuarlardan kaçınmanız önemlidir.

Oturma Odalarında Tek Koltuk Modası

oturma odasinde tekli koltu
Kaynak: Amazon


Tekli koltuklar, oturma odasına hem fonksiyonellik hem de estetik katkı sağlar. Görselde görülen koltuk modeli, yumuşak renk paleti ve retro tasarımıyla mekâna sofistike bir dokunuş katıyor. Ahşap bacak detayları, doğal bir his katarken, kontrast renkli deri sırt kısmı modern bir hava yaratıyor. Desenli yastıklar ise koltuğun sade görünümüne hareket katıyor. Böyle bir koltuk, oturma odasında okuma köşesi oluşturmak ya da misafirlere ekstra oturma alanı sağlamak için mükemmel bir seçimdir. Evinizin dekorasyon tarzına uygun farklı renk ve desenlerde yastıklarla veya örtülerle koltuğunuzu kişiselleştirebilir, odanıza kendi zevkinizi yansıtabilirsiniz.

Yorumunuzu Girin